en
Menu
Strona główna - Galeria Arsenał

Dom Artystów w Kownie: Na początku był czyn! / Pirmiausia veiksmas buvo!

17.03.2023 - 01.05.2023 / 19:00

Dom Artystów w Kownie: Na początku był czyn! / Pirmiausia veiksmas buvo!

17.03.2023 - 01.05.2023
Otwarcie: Otwarcie: 17.03.2023 / 19:00
Miejsce: Miejsce: Dom Artystów w Kownie / Kauno menininkų namai
Kurator: Kurator: Edgaras Gerasimovičius, Vaida Stepanovaitė
A-
A+

Pirmiausia veiksmas buvo! (Na początku był czyn!)

17 marca - 1 maja, 2023 r.

Wernisaż w piątek 17 marca o godzinie 19:00 w Domu Artystów w Kownie


'Na początku był czyn!' to słowa z "Fausta" Johanna Wolfganga Goethego. Uczony wypowiada je przed zawarciem układu z Mefistofelesem, przedkładając działanie nad myśl i słowo i zmieniając dotychczasowy porządek. Jako sloganu używała ich anarchistyczna grupa Czarny Sztandar, działająca w Białymstoku, Dnieprze i Odessie w 1906 roku i jednoznacznie odnosząca się do strategii używania siły fizycznej przeciwko władzy cara oraz coraz potężniejszych przemysłowców i bankierów. Historię tej i innych grup antyimperialistycznych, które działały na terytorium wyznaczonym przez obecne granice Litwy, Polski, Białorusi, Ukrainy, Mołdawii i Rosji, ożywiła w 2021 roku wystawa "Na początku był czyn!" zorganizowana w białostockiej galerii Arsenał. Zespół kuratorski tej wystawy nie tylko otworzył archiwa, ale - wspólnie z artyst(k)ami i aktywist(k)ami - umieścił je w kontekstach dzisiejszych przemian społecznych, politycznych i sztuki współczesnej.

Wystawa „Pirmiausia veiksmas buvo!” (Na początku był czyn!) zorganizowana w Domu Artystów w Kownie kontynuuje rozpoczętą w Białymstoku narrację o historii ruchów anarchistycznych w Litwie. Otwierając archiwa, historia ta zamienia wystawę w rozmowę o sposobach pisania i czytania radykalnych narracji zbiorowych i osobistych, o (nie)możliwości oporu wobec dominujących sił i ich form reprezentacji, o nierówności marginesów codzienności.

W wystawie udział biorą: Anastasia Sosunova, Agnė Jokšė, Anton Karyuk, Naglis Kristijonas Zakaras, Goda Palekaitė i Adomas Palekas, Iza Tarasewicz, Liliana Zeic, nieznany autor z archiwum grodzieńskiego.

Podczas wystawy w centrum społecznym "Emma" odbędzie się program wydarzeń dyskursywnych, w którym znajdą się opowieści o buntowniczych osobowościach i mało znanych archiwach, inicjatywach oporu, dragach i self-publishingu.

Badania i program wydarzeń: Viktorija Kolbešnikova, Aleksander Łaniewski, Tomas Marcinkevičius, Darius Pocevičius, Auksė Petrulienė, Asta Volungė, Querelle.

Zespół kuratorski wystawy: Edgaras Gerasimovičius, Vaida Stepanovaitė.

Kurator programu badawczego i publicznego: Agnė Bagdžiūnaitė

Projekt: Vytautas Volbekas


Program otwarcia:

19:00 Otwarcie wystawy w Domu Artystów w Kownie (V. Putvinskio str. 56)

19:30 Rozmowa z zespołem kuratorskim białostockiej wystawy "Na początku był czyn!" Matthew Postem i Katarzyną Różniak-Szabelską

20:00 Oprowadzanie po wystawie z artyst(k)ami i kurator(k)ami

21:00 Wernisaż z Querelle w centrum społecznym Emma (ul. A. Mickevičiaus 35)


Więcej informacji o programie wydarzeń można znaleźć na stronie www.kmn.lt.

Dom Artystów w Kownie: Na początku był czyn! / Pirmiausia veiksmas buvo! - widok wystawy