Wernisaż wystawy "Radykalne Rodzicielstwo"
Miejsce: Galeria Arsenał w Białymstoku, ul. A. Mickiewicza 2 |
Już 17.11 (piątek) o godz.18:00 otwieramy wystawę Radykalne Rodzicielstwo!
Radykalne rodzicielstwo17.11.2023 - 21.01.2024
Galeria Arsenał w Białymstoku, ul. A. Mickiewicza 2, 15-222 Białystok
wernisaż wystawy:
17.11.2023 (piątek), godz. 18:00
wstęp wolny
„Tańcowisko / Densy z sensem” - warsztaty muzyczno-taneczne dla małych i dużych miłośników sztuki
17.11.2023 (piątek), godz. 18:30-20:00
wstęp wolny
oprowadzanie autorsko-kuratorskie:
18.11.2023 (sobota), godz. 11:00
spotkanie tłumaczone na język angielski
oprowadzanie w cenie biletu wstępu na wystawę
Artystki/artyści/ osoby artystyczne: Pamela Bożek, Monika Drożyńska, DIS/ORDER, Lesia Khomenko, Bartłomiej Kiełbowicz, Elżbieta Jabłońska, Cecylia Malik, MATERNAL FANTASIES, Bára Šimková, Jaśmina Wójcik
Kuratorka: Eliza Urwanowicz-Rojecka
Identyfikacja graficzna: Tomek Pawluczuk
Wystawa podejmuje problem rodzicielstwa analizowanego jako proces mieszczący się w ekonomiach troski i społecznej hojności.
Żyjemy w przełomowych czasach. Przy szybko zmieniającej się rzeczywistości, za którą nie nadążają strukturalne i systemowe rozwiązania, w poszukiwaniu narracji „organizujących” czy „hakujących” przyszłość, w okresie toczącej się obok wojny, kryzysu klimatycznego, epidemicznego, geopolitycznego, humanitarnego i migracyjnego. Mierząc się często z niewydolnością i opresyjnością instytucji to bardzo często jedynie od zaangażowania, otwartości i kreatywności rodziców zależy teraźniejszy i przyszły dobrostan Dzieci. To właśnie codzienne, systematyczne rodzicielskie (indywidualne i wspólnotowe), często eksperymentalne, pionierskie, empatyczne praktyki, mają szansę wypracować nowe wzory, rozwiązania, reprezentacje asystujące rozwojowi Dziecka, nie tylko emocjonalno-intelektualnemu, społeczno-fizycznemu, ale i etycznemu. Epicentrum tych praktyk stanowi Dziecko, traktowane w sposób podmiotowy, jako aktywnie myślący(a), czujący(a), działający(a) współobywatel(ka) świata życia. Równie istotne w nich jest jednak także dbałość o swój własny dobrostan.
Pokazywane prace analizują fenomen rodzicielstwa z perspektywy indywidualnej i społecznej, czasem mieszając te porządki i ukazując ich wzajemne przenikanie (kulturowe wyobrażenia czy wzorce są przecież przepracowywane, czy przekraczane przez nasze doświadczenia, uczucia, codzienność).
Rodzicielstwo będzie tu traktowane zarówno jako emocje i style myślenia jak też praktyki codzienności zorientowane na „tu i teraz”, ale i bliższą czy dalszą przyszłość.