en
Menu
Strona główna - Galeria Arsenał

PLAC ZABAW ARSENAŁ - OFERTA WARSZTATOWA dla młodzieży

PLAC ZABAW ARSENAŁ - OFERTA WARSZTATOWA dla młodzieży

14.10.2022 - 31.12.2023
Miejsce: Miejsce: Galeria Arsenał w Białymstoku, ul. Mickiewicza 2
A-
A+
Galeria Arsenał zaprasza grupy młodzieży do korzystania z oferty warsztatowej Placu Zabaw Arsenał.
We wszystkich naszych działaniach edukacyjnych zwracamy szczególną uwagę na szacunek, zaufanie i szeroko rozumiane bezpieczeństwo.

Jako edukatorki Placu Zabaw Arsenał zabawę traktujemy poważnie.
Nieskrępowany, swobodny i beztroski czas jest potrzebny nie tylko dzieciom. Gdy młodzież w szkole tak wiele MUSI, na naszych zajęciach wiele MOŻE!

Zapraszamy na nieszablonowe i twórcze działania, w których wszyscy jesteśmy równi, gdzie nie ma złych i dobrych, ładnych i nieładnych rozwiązań. Gdzie każdy gest i pomysł jest warty zauważenia, a ważne jest to, co czujemy, jak rozumiemy i co chcemy przekazać innym.

Twórcze działania są znakomitym sposobem na: poznawanie własnych emocji, potrzeb; spotkanie z drugim człowiekiem, próbą opowiedzenia mu o sobie, zobaczenie i usłyszenie, o czym on opowiada oraz spotkanie ze SZTUKĄ.

Serdecznie zapraszamy do kontaktu grupy, do których dołączyła młodzież z Ukrainy. Spotkanie i wspólne tworzenie może być dobrą okazją do wzajemnego poznania i integracji.

(wtorek – piątek), godz. 10–15

Prowadzenie: Katarzyna Kida, Justyna Kołodko-Bietkał, Izabela Liżewska

Galeria Arsenał, ul. A. Mickiewicza 2, Białystok

Ceny biletów za udział w warsztatach:
10,00 zł (dziesięć złotych) od uczestnika.
Dla posiadaczy Białostockiej Karty Dużej Rodziny oraz Karty Dużej Rodziny zniżka w wysokości 50% ceny biletu (5,00 zł).

Zapisy przyjmowane są poprzez formularz:
https://forms.gle/K83eKxdZkFe4wHfj9


Prosimy o rezerwację terminów z kilkudniowym wyprzedzeniem.

Warunkiem uczestnictwa w warsztatach jest otrzymanie z Galerii Arsenał maila zwrotnego z potwierdzeniem przyjęcia zgłoszenia.Tematy proponowanych zajęć: 

Mandala

Proponujemy stworzenie portretu grupowego w formie mandali. Zapraszamy grupy, klasy które chcą się bliżej, głębiej poznać. Poznać swoje dobre i silne strony, uszanować swoją różnorodność i  potencjał z niej wynikający. Zrozumieć i zobaczyć jak pięknie się różnimy i że dzięki temu jesteśmy bogatsi.
Na warsztatach wykonamy sporej wielkości mandalę wybierając do jej wnętrza kolory, kształty i symbole, które będą ilustrowały nas samych. To, jak o sobie myślimy, jak się dziś czujemy, co lubimy a czego się obawiamy. Nasze zilustrowane mocne i słabe strony mogą nam pomóc zrozumieć, że wiele cech ma ważne znaczenie dla nas samych i dla innych a często to, co uważamy za słabość paradoksalnie może być naszą i grupy siłą. Poczujemy, że warto jest się nawzajem wspierać i doceniać, bo RAZEM znaczy SIŁA, WSPARCIE, RADOŚĆ, WSPÓLNOTA… sami dopiszecie co znaczy dla was BYCIE RAZEM.

Zamknij oczy / Dotykowe magnesy 

Zapraszamy młodzież na spotkanie z zasłoniętymi oczami. Sprawdzimy, czy łatwo jest rozpoznać przedmiot, którego nie widzimy. Czy można stworzyć własne dzieło, nie widząc go? Stworzymy dotykowe - sensoryczne magnesy. 
Warsztaty mają na celu uwrażliwienie na potrzeby osób z dysfunkcją wzroku. Galeria Arsenał od lat zaangażowana jest w udostępnianie sztuki współczesnej osobom z niepełnosprawnościami, zależy nam na budowaniu otwartej postawy wobec każdego, bez względu na ograniczenia. Te warsztaty mogą być niezwykłą lekcją empatii i tolerancji. 
Spotkanie rozpoczniemy od odsłuchania audiodeskrypcji (werbalny opis treści wizualnych osobom niewidomym i słabowidzącym) jednego z dzieł sztuki z Kolekcji II Galerii Arsenał w Białymstoku.


Zwierzęta mocy

“Zwierzęta, mieszkające razem z nami na Ziemi, mają zwyczaje, które dla wnikliwego obserwatora są cenną i pożyteczną lekcją życia. Hojnie obdarowują nas swoimi darami, pokazując, czym jest prawdziwa moc. [...] Zyskamy moc, [...] gdy z szacunkiem będziemy traktować wszystko, co żyje, jako naszych nauczycieli” pisali Jamie Sams i David Carson w książce “Karty uzdrawiającej mocy”. Te prawdy to podstawa widzenia świata przez rdzennych amerykanów. Zainspirujemy się tak widzianą rzeczywistością i stworzymy portret zwierzaka, który obdaruje nas swoją mocą.
Przygotowanie materiałów: Wioleta Choińska, Dominika Roszkowska, Daria Lickiewicz, Ewa Kozłowska, Julia Abramowicz.